Kako zelena javna nabava oblikuje održivu budućnost

Kako zelena javna nabava oblikuje održivu budućnost

Zelena javna nabava (ZeJN) kao alat za promicanje održivosti u javnom sektoru predstavlja dugogodišnju praksu. Kao proces nabave proizvoda, usluga i radova koji uzimaju u obzir njihov utjecaj na okoliš tijekom životnog ciklusa, ZeJN omogućuje smanjenje ekološkog otiska i promicanje kružnog gospodarstva. S obzirom na to da javna nabava čini značajan dio BDP-a mnogih zemalja, uključujući Hrvatsku, usvajanje zelenih kriterija očekivano ima dalekosežne učinke na društvo, gospodarstvo i okoliš. U Hrvatskoj javna nabava čini značajan udio u gospodarstvu, pri čemu ukupna vrijednost javne nabave doseže čak 19,98% BDP-a. Unatoč tome, samo 11,06% sklopljenih ugovora u 2023. godini uključivalo je elemente zelene javne nabave, čime je jasno istaknuta potreba za dodatnim naporima u ovom području.

U ovom članku analiziramo kako zelena javna nabava doprinosi održivoj budućnosti, koje su njezine prednosti, izazovi i primjeri dobre prakse u svijetu i Hrvatskoj. Također ćemo istražiti kako pravilno implementirati ZeJN te kako ona može poslužiti kao katalizator za promjene prema održivijim praksama.

Što je zelena javna nabava?

Zelena javna nabava označava proces u kojem institucije biraju proizvode, usluge ili radove uzimajući u obzir ekološke kriterije. Cilj je smanjiti negativan utjecaj na okoliš i poticati inovacije u području održivosti. Ovi kriteriji obuhvaćaju na primjer:

  • Energetsku učinkovitost – preferiranje proizvoda s niskom potrošnjom energije.
  • Smanjenje emisija stakleničkih plinova – kroz izbor vozila, strojeva ili tehnologija koje emitiraju manje CO₂.
  • Korištenje obnovljivih resursa – poticanje nabave proizvoda izrađenih od recikliranih materijala ili nabave koje obuhvaćaju upravljanje životnim ciklusom proizvoda.
  • Smanjenje otpada – promicanje proizvoda koji su dugotrajni i lako reciklirajući.

Kroz ZeJN javni sektor djeluje kao primjer za privatni sektor, motivirajući poduzeća na prilagodbu i usvajanje održivih poslovnih modela.

Utjecaj zelene javne nabave na održivost

Jedan od najvažnijih doprinosa ZeJN-a jest smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Primjerice, kupnja energetski učinkovitih proizvoda smanjuje potrošnju energije, dok održivi građevinski materijali smanjuju emisije stakleničkih plinova tijekom izgradnje i korištenja zgrada dok dodatno pozitivno utječe i na smanjenje onečišćenja smanjenjem otpadnog materijala.

Ključna prednost ZeJN je u tome što potiče razvoj ekološki prihvatljivih proizvoda i usluga. Proizvođači se prilagođavaju zahtjevima javnog sektora, što vodi inovacijama i razvoju zelenih tehnologija.

Kroz promicanje proizvoda s produženim vijekom trajanja i mogućnošću recikliranja, ZeJN pomaže u smanjenju otpada i učinkovitijem korištenju resursa. Provođenjem ZeJN javni sektor podiže svijest o važnosti održivosti među građanima i poduzećima, stvarajući kulturu odgovornog trošenja i konzumacije.

Prednosti zelene javne nabave

Iako početni troškovi održivih proizvoda mogu biti veći, dugoročno donose financijske uštede zbog nižih troškova održavanja, potrošnje energije i smanjenja otpada. Institucije koje prakticiraju ZJN pokazuju odgovornost prema okolišu, što poboljšava njihov ugled i pozicioniranje na tržištu.

Naravno, ključni dio prednosti odnosi se i na zakonsku usklađenost – mnoge članice Europske unije, uključujući i Hrvatsku donijele su zakone, smjernice ili Odluke koji obvezuju javne institucije na primjenu zelenih kriterija.

Izazovi u implementaciji zelene javne nabave

Nedostatak znanja i kapaciteta predstavlja jedan od izazova prilikom implementacije ZeJN obzirom da mnoge javne institucije nisu dovoljno educirane o načinima implementacije ZeJN-a ili nemaju kapacitete za provedbu složenijih procedura.

Kako je i ranije navedeno, ekološki prihvatljivi proizvodi često imaju višu početnu cijenu, što može odvratiti institucije s ograničenim proračunom od korištenja zelenih kriterija.

Neujednačeni kriteriji odnosno nedostatak standardizacije za zelene proizvode otežavaju usporedbu ponuda i provedbu natječaja a u mnogim zemljama tržište još nije dovoljno razvijeno kako bi osiguralo širok spektar zelenih proizvoda i usluga.

Kako implementirati zelenu javnu nabavu?

Ključni koraci na putu do uspješne implementacije zelene javne nabave su:

  • Definiranje ciljeva

Javno tijelo treba jasno definirati svoje prioritete, poput smanjenja emisija ili povećanja energetske učinkovitosti te uskladiti svoje djelovanje u svim aspektima, posebice u dijelu javne nabave.

  • Edukacija i obuka

Kako bi svi dionici procesa javne nabave suvereno vladali područjem zelene javne nabave, ključno je imati ljude koji su osposobljeni za isto te je u tu svrhu nužno educirati službenike o prednostima ZeJN-a i načinima njene provedbe. U tom kontekstu, u planu je organizacija besplatnih edukacija kojima bi se olakšala implementacija Odluke o obveznoj provedbi zelene javne nabave (ZeJN) NN 137/2024, o kriterijima za zelenu nabavu, korištenju eko oznaka i drugih alata za održivu nabavu.

  • Razvoj standarda

Standardizacija kriterija za zelene proizvode olakšava usporedbu ponuda i povećava transparentnost te su u tu svrhu razvijena mjerila zelene javne nabave za ključne nabavne kategorije. Iste se mogu pronaći na stranicama www.zelenanabava.hr

  • Suradnja s privatnim sektorom

Partnerstva s privatnim sektorom mogu olakšati dostupnost zelenih proizvoda i usluga jer u tom dijelu sve strane mogu dati svoj doprinos razvoju odnosno zadovoljenju potreba što javnog što privatnog sektora.

PODIJELI: